Jdi na obsah Jdi na menu

Fotoateliér TRAUDY

Fotografka Karolína Kubcová (Trudičová

Otázky a odpovědi k průběhu samotného fotografování

 1) Jak dlouho dopředu se musíme objednat?

Samozřejmě platí, že čím dříve, tím lépe. Pokud máte zájem o konkrétní datum, například si přejete aby fotografování probíhalo přímo v den narozenin dítěte, neváhejte mě kontaktovat klidně 1 měsíc předem. Pokud jste ve výběru termínu focení flexibilní, stačí se ozvat 1-2 týdny dopředu. Pokud nezvedám telefon, prosím Vás o trochu strpení. S největší pravděpodobností jsem uprostřed focení. Ihned po ukončení focení volám na nepřijaté hovory zpět. Nebo mi pošlete zprávu mailem. – traudy@seznam.cz

 

2) Jak dlouho focení potrvá?

Samotné focení netrvá déle než 1-2 hodiny. Většinou jsme limitováni tím, jak dlouho vydrží Váš potomek čilý, usměvavý. U miminek nepočítejte více jak 1 hodinu, u starších dětí a u kombinovaného focení, např. celé rodiny, více sourozenců, apod. počítejte raději hodiny 2.

 

3) Co když nebudeme mít zrovna den?

Základ je objednat se na takový čas, kdy si myslíte, že bude vaše dítě nejvíce spolupracovat. Stává se nám, že se rodina objedná na focení třeba na čtvrtou hodinu, aby mohl tatínek přijít rovnou z práce a dítě je zamračené a usíná. Maminka nám na otázku, proč se dítě neusměje odpoví, že se směje hlavně po ránu. Většina dětí, zvláště těch menších, bývá nejvíce čilých po ránu, tak na to při výběru termínu myslete. To bývá 80% úspěchu. Pokud během focení zjistíme, že to prostě nejde, že zkrátka nemáme den, domluvíme se na jiný termín. Někdy také maminky volají třeba den předem, že jsou nemocní. I v takovém případě se nedá nic dělat a je lepší focení rovnou přeložit. Naopak nemám pochopení pro maminky, které mi napíšou sms 20 min před začátkem focení, kdy já už jsem na cestě do ateliéru, že mají chřipku, nebo že si až teď uvědomily, že je nemá kdo odvézt. V takovém případě náhradní termín neposkytuji.

 

4) Jaké používám vybavení?

 Jsem věrná značce Canon, v ateliéru mám digitál (Eos 5d Mark III) Objektivy Canon. K dispozici mám ucelenou řadu ateliérových zábleskových zařízení, dále odrazné desky, difuzéry, aj.

 

5) Jaké oblečení si máme vzít sebou?

 Vezměte si alespoň 3 různá převlečení rozdílných barev. Snažte se vybírat barvy kontrastní, Na fotografování v ateliéru, které většinou probíhá u bílého, černého a šedého pozadí neberte zas všechno oblečení bílé, béžové, krémové, či jinak bledé. Rozdíly v jednotlivých tónech stejně nebudou znát, vedle bílé košile budou béžové dupačky působit jako zaprané. Pokud se budete chtít fotit celá rodina, myslete i na sebe. Vezměte více variant na převlečení pro sebe i pro manžela. Maminky mají sklon dorazit v jednom jediném bílém tričku. To nás potom zbytečně limituje. Vhodná nejsou ani trika s výraznými nápisy a komplikovanými vzory. Na výsledné fotografii působí rušivě. Zkuste sladit převlečení k sobě. Vezměte například pro všechny modré džíny a bílou košili, jedno slavnostnější oblečení, jeden neformální letní převlek, apod. Nezapomeňte ani na oblíbené hračky, hezké botičky, kloboučky a jiné doplňky, které vaše fotografie ozvláštní.

6) Jak probíhá focení a kdo je v průběhu celé akce přítomen?

V ateliéru během focení zůstává pouze fotograf a rodina, která se bude fotit. Neberte tedy sebou žádné kamarádky a jiné rádce, které nechcete na fotografiích mít, zbytečně by vás znervózňovali

7) Jak namotivovat větší děti k "výkonu"?

 Velmi často se mi stává, že maminka už ve dveřích dítku říká: "Jestli nebudeš hodný, a nebudeš se na paní fotografku smát, vezmu tě k doktorovi a ten ti dá injekci!". A nebo se vyjadřuje stejně tajemně jako u doktora a říká: "Když to vydržíš, koupím ti zmrzlinu. Musíš být teď moc hodný, jinak nedostaneš obrázek". A dítě vyhodnotí situaci a chování matky podobně jako u doktora a začne brečet už jen z obavy, co ho čeká.. Prosím zdržte se těchto motivačních praktik! Dítě se v takové situaci "šprajcne" a dokáže brečet hodiny. Nejlepší je mluvit o návštěvě fotografa, jako o návštěvě. Když jdete například ke kamarádce, dítě očekává, že si tam bude moci hrát, dostane třeba něco sladkého a bude středem pozornosti. Zkuste návštěvu ateliéru spojit s příjemnými pocity, tak aby se k nám dítě těšilo. Mluvte o focení jako o radostné události a sami se k nám také těšte :-), dítě vaše pocity vycítí a převezme je za své. Vezměte jim sebou jejich nejmilejší hračku, s kterou zapomínají na okolní svět a samozřejmě motivační sladkosti a jiné dobroty, kterými zaujmeme ke konci focení, když už všechno ostatní selže.

8) Jaké je vybavení a možnosti mého ateliéru a kde se nacházím.

Ateliér se nachází v Náchodě, Pod Montací 1302. Ateliér má cca 40m2, k dispozici máme černé, bílé,šedivé, meruňkové a retro pozadí.Pak dále vzorované fotopozadí 6 ks .Ateliér má omezenou kapaci, je dobré se před focením domluvit na počtu lidí. Stálé rekvizity jsou retro doplňky, hračky, kloboučky, omezené množství oblečení v retro stylu a nyní i tutu a tylové sukně, čelenky a další doplňky. Více v moji fotogalerii.

 

9) Bezpečnost ateliéru.

 Prosím uvědomte si, že fotograf a návštěva ateliéru nerovná se předání dítěte do rukou vychovatelky třeba v mateřské školce. Nenesu odpovědnost za neukázněné děti, strhávají na sebe pozadí, běhají po ateliéru, strkají ruce do zásuvek a lomcují se stativy. Fotoateliér není prostředí, které by šlo 100% ošetřit a vybavit protiúrazově, bohužel v něm narazíte na spoustu nebezpečných věcí. A protože  se soustředím hlavně na focení a na pořízení toho nejlepšího záběru, spoléháme v tomto ohledu hlavně na vás.